wtorek, 19 lutego 2013

Odżywka i maska do włosów - odpowiednio dobrana!Odżywki mają za zadanie ochronić włosy przed szkodliwym wpływem środowiska, gdyż dzięki swojemu kwaśnemu pH zamyka łuskę włosa, co uszczelnia włos, zatrzymuje w nich wilgoć i nadaje im zdrowy wygląd i naturalny połysk.

Jak stosować odżywki?

 • Po dokładnym spłukaniu szamponu, lekko osusz włosy ręcznikiem, pamiętaj o tym, aby nie pocierać włosów.
 • Na wilgotne włosy nałóż odżywkę, jednak pamiętaj aby byla ona na włosach a nie na skórze głowy.
 • Jeśli Twoje włosy są długie zwracaj największą uwagę na końce włosów.
 • Delikatnie wklepuj odżywkę we włosy, pozwoli to na lepsze wniknięcie składników kondycjonujących.
 • Za pomocą grzebienia o szerokich zębach rozprowadź odżywkę równomiernie, zwróć uwagę aby grzebień nie miał ostrych końców.
 • Pozostaw odżywkę ok 5-10 minut jednak zawsze zwracaj uwagę jaki czas trzymania odżywki podaje producent na opakowaniu.
 • Spłucz dokładnie włosy, niedokładne spłukanie odżywki może doprowadzić do łupieżu.
 • Pamiętaj o tym aby włosy płukać letnią wodą, a w kolejnym etapie najlepiej chłodną która domknie łuskę włosa.
 • Owiń włosy ręcznikiem, ale tak aby włosy swobodnie ułożone były w dół a nie zawinięte na czubku głowy.
 • Rozczesz delikatnie włosy grzebieniem o rzadkich zębach, nigdy nie używaj szczotki do mokrych włosów, ponieważ to może je uszkodzić.
 • Na końcówki włosów dobrze jest nałożyć niewielką ilość rekonstruktora lub serum bez spłukiwania.
 • Jeśli jest to możliwe, nie susz włosów suszarka, pozwoli im naturalnie wyschną, jeśli jednak suszysz włosy suszarką pamiętaj o tym aby strumień suszarki kierować do dołu, nigdy nie susz "pod włos".

*****
Maski w odróżnieniu od zwykłych odżywek i balsamów posiadają większe stężenie składników odżywczych i nie należy ich używać zbyt często bo może to spowodować obciążenie włosów. Najlepiej używać maski nie częściej niż raz w tygodniu.

Przygotowanie
Przed użyciem maski należy odpowiednio przygotować włosy poprzez umycie ich szamponem oczyszczającym, który dokładnie usunie z włosów brud, łój oraz pozostałości środków stylizujących. Taki szampon dzięki wysokiemu pH rozchyli łuskę włosa, co ułatwi składnikom regeneracyjnym maski głębokie wniknięcie w głąb włosa. Pamiętaj jednak że szampony takie nie nadają się do codziennego użytku, gdyż są one zbyt agresywne dla włosów.

Używanie
Po odpowiednim umyciu włosów przyszedł czas na nałożenie maski, maskę nakładaj na włosy wilgotne, lekko osuszone ręcznikiem, wklepuj ją we włosy zamiast rozcierać. To także pozwoli na lepsze wniknięcie składników regenerujących, następnie dla równomiernego rozprowadzenia maski delikatnie rozczesz włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach.

Najczęściej maski wymagają ogrzania, dzięki temu składniki mają szanse na lepsze wniknięcie we włosy i co za tym idzie, lepsze działanie. Nałóż czepek foliowy lub owiń włosy folią następnie ogrzej włosy suszarką lub załóż na włosy ciepły ręcznik . Pamiętaj o tym, iż nie wszystkie maski można ogrzać np. maski które zawierają aminokwasy (białka) pod wpływem ciepła mogą się ścinać. Zwróć uwagę na instrukcje na opakowaniu.

Maski wymagają dłuższego trzymania na włosach w porównaniu do odżywek - czas powinien być podany na opakowaniu, najczęściej jest to 10-30 minut.

Dobór maski
Aby efekty były optymalne warto dopasować odpowiednią maskę do typu włosów.

 • Maski do włosów suchych

Charakteryzują się dużą ilością składników nawilżających.

 • Maski do włosów farbowanych

Posiadają składniki, które podtrzymują kolor włosów.

 • Maski do włosów przetłuszczających się

Mają działanie wysuszające, pochłaniają one nadmiar sebum, najczęściej są oparte na składnikach roślinnych takich jak glinka zielona.

 • Maski regenerujące

Działają intensywnie regenerująco, posiadają składniki regenerujące i odbudowujące włosy.

 

Szampon - odpowiedni dobór!


Słowo szampon pochodzi prawdopodobnie od słowa champoo, co w języku hindi (jeden z głównych języków w Indiach) oznacza masować.
Podstawowym zadaniem szamponu jest oczyszczenie skóry głowy oraz włosów z brudu, łoju wytwarzanego przez skórę oraz pozostałości środków stylizacyjnych.

Szampony spełniają także role kondycjonującą włosy, dzięki składnikom odżywczym.
Pomaga zachować fizjologiczne pH skóry głowy.

Najczęściej pH szamponów waha się w przedziale pomiędzy 4,5 a 5,5, gdyż jest to optymalne pH dla skóry głowy i włosów.
Jeśli pH jest niższe to szampon jest kwaśniejszy, a im wyższe bardziej zasadowy.
Niskie pH powoduje poprzez zakwaszenie zamknięcie łuski włosa przez co włos jest gładki i błyszczący.
Wyższe pH powoduje rozpulchnienie włosa, przez co włos pogrubia się i zwiększa objętość, a także bardziej dokładnie oczyszcza włosy np z soli morskich, usuwa pozostałości po krótkotrwałej koloryzacji włosów, itp.

Bardzo ważne jest odpowiedni dobór szamponu do typu i rodzaju włosów.
Dobrze dobrany szampon pomoże utrzymać włosy, a także skórę głowy w optymalnym stanie.

 • Szampony do codziennego użytku

Tego typu szampony są stworzone na bazie delikatnych składników które nie powinny podrażniać skory głowy.

 • Szampony do włosów tłustych / przetłuszczających się

Są to delikatne szampony przeznaczone do częstego stosowania.
Pozbawione są zbędnych substancji natłuszczających.
Szampony do włosów przetłuszczających najczęściej zawierają ekstrakty ziołowe np z pokrzywy, rumianku, rozmarynu, skrzypu, dębu działają one wysuszająco oraz aseptycznie, mogą one powodować że powierzchnia włosa staje się lekko szorstka.

 • Szampony do włosów suchych

Szampony te zawierają duże ilości składników nawilżających, natłuszczających oraz środków pielęgnacyjnych, gdyż suche włosy są bardziej narażone na zniszczenia.

 • Szampony do włosów cienkich i delikatnych

Szampony te pogrubiają oraz optycznie zwiększają objętość włosów, nadają puszystości i powodują łatwiejsze układanie włosów. Wzmacniają włosy. Zazwyczaj posiadają formę żelową.

 • Szampony do włosów farbowanych

Szampony te delikatnie myją włosy nie wypłukując barwników, chronią kolor przed czynnikami zewnętrznymi np przed promieniowaniem słonecznym (UV).
Przedłużają trwałość koloru.

 • Szampony lecznicze:

Szampony które działają leczniczo na skórę głowy, są pomocne przy leczeniu takich chorób skórnych jak łupież, łuszczyca, itp.

 • Szampony specjalne

Działają one w ściśle określonym kierunku np wygładzają, neutralizujące żółty odcień włosów, chronią przed promieniowaniem słonecznym (UV), itp

Co zrobić aby farbować i nie niszczyć włosów?

Największym błędem popełnianym podczas domowej koloryzacji jest nakładanie trwałej mieszanki barwiącej za każdym razem na całe włosy. Włosy stają się zniszczone i porowate, a kolor na końcach jest ciemniejszy lub jaśniejszy. Jeśli farbujemy identycznym kolorem najlepiej rozpocząć farbowanie od odrostu a 15 min przed końcem farbowania, przy całkowitym czasie zabiegu 35 minut, wykonuje się tzw przeciągnięcie koloru, którego celem jest odświeżenie odcienia włosów na długości i końcówkach. Przeciąganie koloru można wykonać 2 technikami.
Pierwsza polega na sczesaniu grzebieniem emulsji farbującej na resztę włosów.
Rzadko wykonywana, ponieważ czesanie włosów rozpulchnionych środkami alkalizującymi powoduje ich rozciąganie - urywanie fragmentów włosów lub trwałe uszkodzenie łusek.
Druga technika polega na emulgowaniu farby - włosy zwilża się lekko wodą, nakłada resztę farby i emulguje (delikatnie masuje włosy) przez ok 5-10 min. Techniki alternatywnie:
- położenie farby na nasadę i od razu ten sam kolor na długości (ze słabym utleniaczem 2-3%),
- odświeżenie koloru na długości tym samym odcieniem, lecz produktem półtrwałym

(semi-demi permanentnym).

przykłady takich farb to:
Colorance, Color Sync, Artego koloryzacja półtrwała.

osobiście polecam (zaznaczone na czerwono)

Kiedy miedziany blond stanie się pomarańczowy z biegiem czasu

Aby temu zapobiec, warto do farby właściwej dodać złocistą czerwień, aby otrzymać dodatkowe refleksy.

Zielonkawy nalot na włosach

To najczęściej wynik zastosowania niebieskiego barwnika (w płukance, jako dodatek do farby itp.) na włosy złociste i blond. Należy zamienić niebieski na fioletowy, aby otrzymać rzeczywiście popielaty, a nie zielony odcień.

i tak w wielki skrócie, jak dbać o farbowane włosy:

Farbowane włosy mają specyficzne potrzeby i trzeba o nie dbać, aby kolor pozostał piękny, a włosy niezniszczone.
- Używaj szamponów do włosów farbowanych.
- Na słońcu noś nakrycie głowy i specjalne odżywki z filtrem UV.
- Zanim wejdziesz do basenu z chlorowana wodą, zwilżaj włosy wodą mineralną (woda źródlana  pomoże rozpuścić chlor i nie dopuści, aby osadzał się na włosach).
- Nie wycieraj włosów ręcznikiem, tylko je delikatnie osuszaj. - Nie susz włosów suszarką do końca - lepiej pozostaw je odrobinę wilgotne.

cdn...niedługo napisze wam o moich ulubionych kosmetykach do włosów;)

Jak dobrać najlepszy kolor i produkt?

Dobór nowego koloru włosów (jeżeli już się na tę zmianę zdecydowałaś), nie polega tylko na obejrzeniu zdjęć na opakowaniach i stwierdzeniu, że coś się Ci podoba. Wybór musi zależeć od Twojego naturalnego koloru włosów, oczu i skóry. Na początek przyjrzyjmy się podstawowym „prawom" koloru i koloryzacji. To, co widzimy jako kolor, jest w rzeczywistości odbiciem światła od pigmentów włosa. Przypomina to klasyczny pryzmat, który znamy z lekcji fizyki: rozszczepiał on wiązkę białego światła na kolory, które widzimy jako tęczę. To samo dzieje się z kolorem włosów, z tym wyjątkiem, że farbując odejmujemy lub dodajemy niektóre z kolorów widma, dzięki czemu uzyskujemy nowe odcienie i kolory. Odcień włosów to kombinacja odbić światła od pigmentów. Dlatego kolor włosów - zarówno naturalnych, jak farbowanych - wygląda inaczej w świetle dziennym, słonecznym, sztucznym itp. Ton to z kolei stopień jasności koloru, jaki odbiera nasze oko. Tony włosów oznaczone są od 1 do 10, przy czym jedynka to kolor czarny, zaś 10 - najjaśniejszy. Czarny odbija bowiem bardzo niewiele światła, natomiast jasny blond - najwięcej. Kolorysta zatem określi, że najjaśniejszy blond, dziesiątka, jest o dwa tony jaśniejszy od ósemki. Kiedy rozjaśniamy włosy, stają się one cieplejsze w odcieniu, ponieważ pigment zimny, niebieski, jest najmniej trwały. Z tego samego powodu odcienie popielate farb stosunkowo szybko się zmywają. Przy ciepłym kolorycie cery (kość słoniowa, brzoskwiniowa, złocista, beżowa, kremowa, śniada) i niebieskich, niebiesko-zielonych, orzechowych, zielonych, bursztynowych lub kawowych oczach, najlepsze będą tony złociste z czerwonymi refleksami, złote brązy, miodowy brąz, kasztan, miedź i mahoń. Chłodne tony to z kolei czerwień i błękit. Jeżeli Twoja skóra jest różowa, różowo-beżowa lub oliwkowa, o oczy jasno niebieskie, szaro niebieskie, ciemno błękitne, zielone, piwne lub czarne, zdecyduj się na odcienie śliwki i burgunda, popielaty, platynowy blond, chłodne brązy, czerń, granat, grafit, sól z pieprzem i biel. Eksperci twierdzą także, że jeżeli nie możesz się zdecydować, powróć do koloru, jakie miały Twoje włosy w dzieciństwie. Z kolei dobór rodzaju produktu barwiącego zależy od efektu, jaki pragniesz uzyskać i od tego, jak długo ma trwać efekt koloryzacji. Wiele kobiet decyduje się na początku na preparat typu „ton w ton", aby z biegiem czasu i w miarę siwienia przerzucić się na farbę.

niedziela, 17 lutego 2013

Dekoloryzacja...działanie na włosy

Dekoloryzacja polega na usuwaniu sztucznych barwników wcześniej wprowadzonych do wnętrza włosa. Przeprowadza się ją przy użyciu reduktorów lub silnych utleniaczy.
Dekoloryzatory redukcyjne:
zaleta-odbarwienie większości barwników oksydacyjnych,
wada-agresywność w stosunku do struktur białkowych oraz nietrwały efekt odbarwienia,ponieważ włosy ulegają stopniowemu przyciemnieniu. Proces można zatrzymać, nakładając alkaliczne płukanki lub środki utleniające w środowisku alkalicznym, np.przez dobarwienie włosów farbami zawierającymi barwniki oksydacyjne.
Dekoloryzacja przez utlenianie: może być wykonana
przy użyciu rozjaśniacza wymieszanego z oksydantem o 9 lub 12% stężeniu nadtlenku wodoru. Niektóre barwniki pod wpływem silnych utleniaczy mogą się przekształcić w związki o ciemniejszym, nietypowym lub nieatrakcyjnym zabarwieniu. Inne po odbarwieniu powodują nierównomierne i zażółcone odcienie. Niezależnie od rodzaju dekoloryzatora, zabieg powoduje silne uszkodzenie struktury włosa. Reduktory i utleniacze powodują wysuszenie i obniżenie wytrzymałości włosów, brak połysku oraz elastyczności.