środa, 6 lutego 2013

Silikony

Silikon powstaje z krzemu i tlenu.
Z jednej strony silikony pełnią funkcję emolientów, wygładzają, nie powodują alergii, są bezpieczne i obojętne dla skóry, tworzą na niej warstewkę zatrzymującą wilgoć. Ułatwiają rozczesywanie dodają jedwabistości oraz są odporne na działanie wysokich temperatur zabezpieczając keratynę przed przegrzaniem.
Problem jest jednak zupełnie inny niektóre z nich nie rozpuszczają się w wodzie a ich nagromadzona warstwa powoduje ciężkość i trudność w układaniu oraz przenikaniu substancji nawilżających w głąb ich struktury, pigment z farb nie rozprowadza się równomiernie. Dlatego nagromadzoną warstwę trzeba od czasu do czasu zmyc silniejszym kosmetykiem oczyszczającym np, szamponem z sles, czasami silikony są tak bardzo nagromadzone że mycie trzeba powtórzyć 2 lub 3 razy - szczególnie polecam takie oczyszczanie przed zabiegiem koloryzacji.
Polecam 1 tydzień przed koloryzacją stosować pielęgnacje bezsilikonową.

Skala pH

Wskaźnik pH wyraża stopień kwasowości lub zasadowości roztworu. Wartość ta jest mierzona poprzez skalę pH, w której stopnie określone są od 1 do 14, natomiast 7 jest wartośc neutralną. Jedyną substancją o neutralnym pH jest woda. Włosy i skóra głowy mają pH równe 5,5–6,5, czyli odczyn lekko kwaśny, jest to wartość, która daje lepszą ochronę przed szkodliwymi czynnikam środowiska. Niektóre produkty profesjonalne, takie jak farby utleniające czy preparaty do trwałej, mają pH zasadowe, co pozwala im na bardziej efektywne działanie. Odczyn alkaliczny zmienia strukturę włosa, otwiera łuski, dzięki czemu odpowiednie substancje mogą przenikać do jego wnętrza. Produkty z kwaśnym pH zamykają łuski, sprawiają, że włosy są lśniące, łatwe w rozczesywaniu, przywrócony jest ich naturalny stan.

Kolory Rude Żarówki

1.Baza naturalna jasny brąz lub blondy

Kolor 7.40 - 80 ml
Kolor 7.64 - 20 ml
+ utleniacz 9%

aplikować małymi pasmami
 
 
2. Vitality's 7.44 woda 6%.

Jasny rudy miedziano złoty 8.43Vitalitys 8.44+ odrobina 7.44+ oxy 6%
 

Wypadanie włosów ,,fazy,,

Na głowie człowieka znajduje się przeciętnie od 100 do 150 tysięcy włosów. Włosy ludzkie nie rosną nieustannie. Wyróżnia się trzy podstawowe fazy wzrostu włosa:
1.faza anagenu – intensywnego wzrostu,
2.faza katagenu – przejściowa,
3.faza telogenu – spoczynku.
Faza telogenu, prowadzi do wypadania włosów. Towarzyszy temu zanik naczyń krwionośnych wokół cebulki i mieszka. Faza ta trwa od 2 do 5 miesięcy. Po wypadnięciu włosa mieszek włosowy nie ulega uszkodzeniu lecz ponownie wraca do fazy wzrostu i cykl się powtarza.
Włosy rosnące, odpoczywające i wypadające są rozmieszczone losowo. Na zdrowej głowie około 10% włosów znajduje się w fazie spoczynku, dlatego wypadnięcie 100 włosów dziennie jest czymś normalnym i zauważalne jest jedynie podczas mycia czy czesania włosów.

Jak rozszyfrować skład?

Według jakiego schematu umieszczane są składniki na opakowaniach? Czy miejsce na liście zależy od ich stężenia w kosmetyku?Tylko składniki, których stężenie wynosi powyżej 1 procent umieszczane są na liście według malejącej masy. Natomiast składniki w stężeniu poniżej 1 procent wymienione są w kolejności dowolnej po składnikach, których stężenie przekracza 1 procent. W składzie wymienione są także barwniki i kompozycje zapachowe. Ze względu na tajemnicę firmy, nazwa jakiegoś składnika może być utajniona, ale tylko za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego.
Co z barwnikami i kompozycjami zapachowymi? Czy występują na liście składników?
Tak, umieszczanie nazw barwników i kompozycji zapachowych podlega takim samym zasadom jak inne składniki. Ich kolejność na liście zależy od stężenia w kosmetyku. Są umieszczane na liście zgodnie z numerem indeksu barwy lub przyjętym oznaczeniem. W przypadku produktów sprzedawanych w wielu odcieniach kolorów, używa się określenia "może zawierać" lub symbolu „+/-„ i wymienia wszystkie składniki.
Czy prawdą jest, że składniki wymienione na dole listy nie są zbyt aktywne w danym kosmetyku?
Nie można tak generalizować, wiele substancji aktywnych ma zalecane stosowanie w przedziale 0,2-1%, a także wiele substancji jest wieloskładnikowych i każdy z tych składników jest przeliczany procentowo i umieszczany na liście.
Czy producent kosmetyku ma obowiązek umieszczania występujących w kosmetyku alergenów na liście składników?
Tak, istnieje wykaz 26 składników (miedzy innymi: ekstrakt kory drzewnej, ekstrakt kory dębu, cytral, alkohol anyżowy), których nazwy trzeba podać jeśli ich stężenie przekracza:
• 0,001% dla produktów pozostających na skórze,
• 0,01 % dla produktów spłukiwanych.

Tłuszcze roślinne

Oliwa z oliwek-chroni przed UV, nawilża, wygładza, natłuszcza.
Olej kokosowy-posiada działanie przeciwzapalne i odżywcze.
Olej rycynowy-przyłącza się do keratyny, natłuszcza i nabłyszcza włosy, emulgator.
Olej z awokado-regeneruje, chroni przed UV, uzupełnia niedobory lipidów we włosach.(dodany do maski regeneruje)
Olej wiesiołkowy-normalizuje aktywność skóry, wspomaga system odpornościowy.
Olej z kiełków pszenicy, słonecznika-przyspieszają regenerację włosów, chronią przed rodnikami, nawilżają, łagodzą podrażnienia.
Olej z orzechów włoskich-nawilża, chroni przed rodnikami, uelastycznia, działa przeciwzapalnie i kojąco.
Olej słonecznikowy-nawilża poprzez wzmocnienie barier ochronnych włosów, działa przeciwrodnikowo i przeciwzapalnie.
Olej rokitnikowy-przywraca elastycznośc i wygładza włosy, działa przeciwrodnikowo, stymuluje funkcje skóry, -normalizuje wydzielanie płaszcza lipidowego.(po farbowaniu i po trwałej ondulacji, regeneruje)

Woski

W preparatach fryzjerskich stosowane są jako emulgatory, substancje ochronne i pielęgnacyjne. Srodki fryzjerskie z ich dodatkiem lepiej się rozprowadzają i trzymają na włosach, mają ładny połysk.
Rozróżniamy 3 grupy:
1.woski naturalne, pochodzenia naturalnego i zwierzęcego np. lanolina i olej z jojoby.
2.woski mikrokrystaliczne, np. cerezyna, wosk montanowy.
3.woski syntetyczne, np. silikony, cetiol, woski estrowe.

lanolina-uzupełnia płaszcz lipidowy, nawilża, zmiękcza, poprawia połysk i ułatwia rozczesywanie, może uczulać. Jest to wosk pochodzenie zwierzęcego-wydzielina gruczołów łojowych owiec.
alkohole lanolinowe-natłuszczają, zmiękczają, ułatwiają wprowadzenie do włosów substancji aktywnych, emulgują i stabilizują emulsje.(otrzymywane w wyniku zmydlenia lanoliny).
olej z jojoby-wzmacnia płaszcz ochronny, nawilża, zmiękcza, odżywia i nadaje mocny połysk włosom, uelastycznia wytworzoną na włosach powłokę.

Odświeżacze koloru rudego

Do odświeżania koloru między farbowaniami polecam:
1.Vitality's Art Espresso Colouring Balm ,,Miedź,, - jest to balsam pielęgnacyjny z dodatkiem rudego pigmentu. Bardzo ładnie pachnie utrzymuje się do 2, 3 myc. Balsam rozprowadzam tak jak zwykłą odżywkę po myciu włosów i lekkim osuszeniu - jednak trzymam na włosach dłużej niż zaleca producent bowiem 20 minut - po czy spłukuję i nakładam odżywkę bez spłukiwania.
2.Delia ,,Rudy,,
Szamponetka Delia jest również bardzo fajnym produktem który polecam do odświeżenia kochanych lekko już spłowiałych rudości, mam swoją własną metodę nakładania tej szamponetki, która moim zdanie nie ma żadnych właściwości pielęgnacyjnych . Myję włosy, nakładam lekką odżywkę bez silikonową - po to aby włosy były miękkie i łatwe do rozczesania, spłukuję, lekko podsuszam włosy ręcznikiem po to aby nie były bardzo wilgotne a jedynie lekko podsuszone, nakładam 1/2 szamponetki na 20 minut po czym po 20 minutach dokładam 2 część szamponetki - dokładnie wmasowuje, trzymam na włosach następne 20 minut, spłukuję, nakładam odżywkę bez spłukiwania. Taka metoda daje u mnie najintensywniejszy kolor który utrzymuje się do 3 myc.

Używałam też wiele innych produktów które zupełnie się u mnie nie sprawdziły tz. albo w ogóle nie było efektu albo nie podobał mi się kolor jak np: szampon ce-ce do włosów rudych, balsam koloryzujący Revlon kolor 7.40, pianka 7.44 ,,color Mousse,, oraz płukanka Illum, Artego maska odświeżająca kolor
IT’S COLOR artego MELON.

Kolor włosów ala Ashlee Simpson

Moje Drogie w związku z tym iż jest bardzo duże zainteresowanie kolorem włosów a'la Ashlee Simpson postanowiłam stworzyć oddzielny post na ten temat, który pomoże wam wykreować właśnie taki kolor włosów.

Moim zdaniem ten kolor to:
Majirel 7.64 lub 6.64
Alfaparf 8.64, 7.64
...na pewno miedź i czerwień w jednym
 

Farbowanie włosów farbą profesjonalną

Farby profesjonalnej nie zawierają utleniacza w zestawie więc zawsze trzeba dokupić zależności od oczekiwanego efektu 3,6 lub 9%.
3% – do koloryzacji ton w ton, rozjaśnia o 1 ton oraz przyciemnia,
6% – rozjaśnia o 2 tony lub koloryzuje siwe włosy (najczęściej stosowany i polecany do koloryzacji),
9% – rozjaśnia o 3 tony,


Zgodnie z instrukcją producenta farbę i utleniacz mieszamy w stosunku

1:1 lub 1:1.5

np:
1:1.5 czyli np. 100ml farby+150 ml utleniacza (Vitality's, Majirel)).
Przeważnie zaczynamy farbowanie od odrostu ale nie jest to regułą.
Mieszankę do koloryzacji aplikujemy na nieumyte i suche włosy.
Należy przestrzegać określonego czasu dziania (zależnie od producenta) od 35 minut, 50 minut.
Przed przystąpieniem do mycia należy włosy bardzo dokładnie zmalaksować, tak aby odseparować produkt od skóry głowy.
Następnie spłukać farbę bardzo dokładnie umyć szamponem, nałożyć odżywkę najlepiej o niskim kwaśnym pH, jeśli takiej nie posiadamy do ostatniego płukania używamy płukanki zakwaszającej składającej się z przegotowanej i ostudzonej wody (szklanka) + 2 łyżeczek octu jabłkowego, wszystko to po to aby zamknąć łuskę włosa.

Prepigmentacja

Zabieg ten może być przydatny w przypadku włosów, które są bardzo uwrażliwione po wielu zabiegach chemicznych z użyciem zbyt agresywnych produktów. Włosy tego rodzaju nie przyjmują farby i absorbują ją w sposób niejednolity, tworzą się plamy i nierówności w rozkładzie koloru na włosach.Do prepigmentacji używamy odcieni ciepłych: czerwieni, miedzi, złota. Zabieg jest bardzo prosty. Należy użyć farby oraz ciepłej wody w proporcji 1:1 i nałożyć bezpośrednio na długości i końce włosów. Penetracja produktu w miejscach najbardziej uwrażliwionych jest najskuteczniejsza w przypadku wmasowania mieszanki dłońmi. Następnie, nie czekając na zadziałanie preparatu, przystępujemy do aplikacji właściwej mieszanki.

Prepigmentacja 2 ,,Vitality's,,

Jest to technika prekoloryzacji, która jest stosowana przy farbowaniu włosów bardzo zniszczonych lub przy zmianie koloru. Włosy zniszczone nie wchłaniają farby lub wchłaniają ją nierównomiernie. Technika pozwala nanieść pigment na zniszczone, oporne na farbowanie końcówki. Proces ten czyni włosy jaśniejsze dając im intensywniejszy połysk i odporność na utratę farby. Jednocześnie zapewnia efekt równomiernego koloru nałożonego na jasną bazę. Można stosować różne sposoby, używając w tym celu różnych rodzajów produktów. Produkty polecane to farby z gotowym pigmentem: Art joy-color i Art color mousse.
Art joy color: należy wybrać odcienie ciepłe, jak najbliższe pożądanemu efektowi końcowemu np.: rudy, rudy intensywny lub miedź ruda miedź.
Sposób użycia: nanieść produkt na miejsca wymagające prepigmentacji i dokładnie wmasować. Rozczesać i wysuszyć suszarką. Natychmiast, bez spłukiwania nałożyć wybraną farbę.
Art color mousse:
Nałóż produkt bezpośrednio na włosy. Masować aż do całkowitego wchłonięcia produktu, Natychmiast bez spłukiwania, nałożyć wybraną farbę. Również w tym przypadku należy używać odcieni ciepłych zbliżonych do pożądanego koloru końcowego.
(Producenci różnie nazywają w.w zbieg Vitality’s określa go jako repigmentację)
Kto może farbować na olej oraz jakie oleje mogą do tego służyć i w jakich ilościach.
Farbowanie na olej stało się bardzo popularna metodą farbowania włosów, ale zanim przystąpimy do takiego farbowania warto siec zastanowić w jakim celu to robimy i czy nam to coś da i czy efekt farbowania będzie zadowalający?
Tak możemy farbować na olej pod warunkiem że:
-użyjemy do tego celu olejku nieschnącego najpopularniejsze to: rycynowy, kokosowy, makadamia, awokado, oliwka z oliwek.
-użyjemy nie więcej niż 3 ml olejku mieszając go z farba i oxydantem. W ten sposób ochronimy skórę głowy (przed podrażnieniem) jak i włoski przed zniszczeniami (oczywiście to nie znaczy że włosy będą w 100 % chronione).
Zbyt duża ilość oleju na włosach spowoduje blokadę barwnika do łuski włosa - w rzeczywistości włosy będą gorzej farbowane, przy szczególnym uwzględnieniu poziomu 8 i 9 i wyżej.

Kąpiel rozjaśniająca

Kąpiel rozjaśniającą wykonuje się:
*przed zabiegiem farbowania w celu wyrównania koloru wyjściowego włosów lub w celu lekkiego odbarwienia włosów,
*po zabiegu farbowania, gdy kolor docelowy jest ciemniejszy niż planowano.
Przygotowanie:
30 g proszku rozjaśniającego
30 ml 6% emulsji utleniającej
30 ml ciepłej wody
15 ml szamponu
15 ml odżywki
Masować włosy od 5-10 minut, spłukać, umyć włosy normalnie, zakwasić w celu domknięcia łuski.fotka, zdjęcie po kąpieli

Oznaczenia numeryczne tony i refleksy

Tony
1.czarny
2.bardzo ciemny brąz
3.ciemny brąz
4.brąz
5.jasny brąz
6.ciemny blond
7.średni blond
8.jasny blond
9.bardzo jasny blond
10.ultra jasny blond
Refleksy
.1 popiel
.2 fiolet
.3 złoty
.4 miedź
.5 mahoń
.6 czerwony
.7 zielony
Refleksy literowe/0 naturalny
A delikatnie popielaty
AAintensywny popielaty
G złoty
GG intensywny złoty
M specjalne brązy
KA miedziano-popielaty
AR popielato-czerwony
KG miedziano-złoty
K miedziany
KK intensywny miedziany
KO głęboka miedź
RK czerwono-miedziany
R czerwony
RR intensywny czerwony
RV czerwono-fioletowy
RB czerwono-mahoniowy
RM kasztanowy
S piaskowy
P perłowy
V fioletowy
B niebieski

Szybka pomoc fryzjerska..odpowiedź w ciągu 24 godzin

Witam wszystkich na moim blogu który chcę w całości poświęcić pielęgnacji i farbowaniu.
Jeśli masz jakieś pytania zadaj je tutaj, a ja postaram się na nie odpowiedzieć w ciągu 24 godzin.
xoxo