środa, 6 lutego 2013

Jak rozszyfrować skład?

Według jakiego schematu umieszczane są składniki na opakowaniach? Czy miejsce na liście zależy od ich stężenia w kosmetyku?Tylko składniki, których stężenie wynosi powyżej 1 procent umieszczane są na liście według malejącej masy. Natomiast składniki w stężeniu poniżej 1 procent wymienione są w kolejności dowolnej po składnikach, których stężenie przekracza 1 procent. W składzie wymienione są także barwniki i kompozycje zapachowe. Ze względu na tajemnicę firmy, nazwa jakiegoś składnika może być utajniona, ale tylko za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego.
Co z barwnikami i kompozycjami zapachowymi? Czy występują na liście składników?
Tak, umieszczanie nazw barwników i kompozycji zapachowych podlega takim samym zasadom jak inne składniki. Ich kolejność na liście zależy od stężenia w kosmetyku. Są umieszczane na liście zgodnie z numerem indeksu barwy lub przyjętym oznaczeniem. W przypadku produktów sprzedawanych w wielu odcieniach kolorów, używa się określenia "może zawierać" lub symbolu „+/-„ i wymienia wszystkie składniki.
Czy prawdą jest, że składniki wymienione na dole listy nie są zbyt aktywne w danym kosmetyku?
Nie można tak generalizować, wiele substancji aktywnych ma zalecane stosowanie w przedziale 0,2-1%, a także wiele substancji jest wieloskładnikowych i każdy z tych składników jest przeliczany procentowo i umieszczany na liście.
Czy producent kosmetyku ma obowiązek umieszczania występujących w kosmetyku alergenów na liście składników?
Tak, istnieje wykaz 26 składników (miedzy innymi: ekstrakt kory drzewnej, ekstrakt kory dębu, cytral, alkohol anyżowy), których nazwy trzeba podać jeśli ich stężenie przekracza:
• 0,001% dla produktów pozostających na skórze,
• 0,01 % dla produktów spłukiwanych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz